Dzieci zapisane do naszego Żłobka, rozpoczynają zajęcia adaptacyjne przez 5 kolejnych dni tygodnia w ustalonych wcześniej godzinach. Podczas dni adaptacyjnych dziecko spędza czas w Żłobku wraz z rodzicem. Ma to na celu przyzwyczajenie się dziecka do nowego otoczenia. Dodatkowo dziecko w ten sposób stopniowo zyskuje poczucie bezpieczeństwa.

W pierwszym tygodniu rodzice zapraszani są do wspólnej zabawy i pracy z dziećmi. Pod koniec danego tygodnia zachęcamy rodziców, żeby elastycznie reagując na zachowania dzieci uczestniczyli w zajęciach pasywnie – wyłącznie jako obserwatorzy.

Jak możesz pomóc swojemu dziecku?

    Jakiś czas przed planowanym terminem oddania do żłobka wyreguluj Maluszkowi rozkład dnia według tego rytmu, jaki tam obowiązuje. Personel żłobka chętnie udzieli takich informacji.

    W początkowym okresie adaptacji (tydzień, dwa) zostawiaj Maluszka w żłobku na króciutko.

    Pożegnanie musi trwać jak najkrócej. Przytul, pocałuj i zawsze powiedz, że przyjdziesz po Dziecko, następnie oddaj w ręce cioci niezależnie co się dzieje. Przedłużanie rozstania to przedłużenie rozpaczy Dziecka.

    Jeżeli Twoje Dziecko weszło już na salę, nie proś o możliwość zaglądania tam. Ono już zrobiło krok naprzód, nie zabraniaj mu tego. Ponownie będzie musiało się zmierzyć ze swoimi uczuciami.

    Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak sobie radzi Twoje Dziecko zadzwoń do żłobka, zapytaj. Zawsze otrzymasz bezpośrednią informację od cioci, która opiekuje się Twoim Skarbem.

    Nie opowiadaj Dziecku zbyt wiele o tym jak będzie w żłobku. Nie wiesz jak będzie. Nie zapewniaj, że będzie się bawić z kolegami, bo może nie nastąpi to od razu. Nie zapewniaj, że będą pyszne obiadki – z pewnością tak, lecz może Twoje Dziecko nie lubi buraczków, a to one będą pierwszego dnia.

    Bądźcie konsekwentni. Nie zrażajcie się niepowodzeniami. Jeżeli adaptacji trwa Waszym zdaniem zbyt długo, nie rezygnujcie od razu. Warto w tej sytuacji zasięgnąć opinii innych Rodziców, których dzieci już długo chodzą do żłobka, pań opiekunek, dyrektorki żłobka.

Działajcie wspólnie. Niech Maluszek nie słucha dyskusji na temat żłobka między Mamą, Tatą, Babcią, Dziadkiem. Wzmoże to Jego niepokój.

Współpracuj ze żłobkiem. Tak małe dzieci nie powiedzą, że się źle czują. To do nas dorosłych należy ich obserwacja i rzetelne przekazywanie sobie informacji o tym, co się z dzieckiem działo. Udzielaj tych informacji personelowi żłobka i żądaj tego samego od nich. W ten sposób szybko zareagujemy wszyscy na niepokojące objawy, a dziecko będzie bezpieczne.

Satysfakcję nam – personelowi żłobka sprawia fakt, że „nasze” Dzieci czasami nie chcą iść do domu, tak dobrze się u nas bawią i czują.

Opracowano na podstawie: Wnęk – Joniec K., „Pomóż mi zostać tutaj – adaptacja do żłobka” , Biuro ds. Ochrony zdrowia Urzędu Miasta Kraków, 2007